Jak sušit maso

Jak sušit maso JerkyČlánek jsem pojmenoval jak sušit maso. Ale nenechte se mýlit, nejsem žádný odborník - v sušení masa - ani v jeho konzumování. Ovšem nějaké maso jsem si usušil a chci se podělit o úspěchy i neuspěchy. Jak mě to napadlo? Jíst syrové sušené maso? Kamarád mi donesl jednoho dne pytlík. 70g. Nebyla v tom žádná droga, i když to tak vypadalo. Bylo v tom sušené maso. Ochutnal jsem - zachutnalo. Bohužel cena tohoto výrobku byla příliš vysoká (ačkoliv jsem na tom finančně velmi dobře, jak by řekl nojby Cool ) než abych to mohl konzumovat tak často jak bych chtěl. Rozhodl jsem se maso si usušit sám!

krájení masa

Proč sušit maso? Otázka je prostá. Je to dobré (možná i zdravé). Je to vydatná posila na putování kamkoliv. Na čundr, na expedici, či jen na výlet na běžkách s rodinou. Úspěch s tím jistě budete mít na kdejaké grilovačce nebo posezení s přáteli... Já vozím jako žvýkačku do auta! Indiánské jídlo jerky je prostě boží! Vydatnost je daná už tím že z jednoho kg masa vám zůstane 300g, nemusíte toho tedí sníst a nést tolik!

Jak krájet maso na sušení

Začal jsem googlit, jak na to. Nalezl jsem stovky a stovky návodů, které vycházely z jednoho základu. Tedy něco jako náboženství. Ale přišlo mi, že většina pisatelů maso nikdy nesušila. Články asi vznikaly z nedostatku jiných trapných receptů na prdelačku na webech o jídle. proto vás nechci zatěžovat zbytečnýma radama a poučeníma. Jdu k věci.

Maso připravené k naložení. Nasolené

Ze článků jsem vyrozuměl, několik bodů. Každý z bodů okomentuji z mého úhlu pohledu:

 • Maso strašně nasolit. Aby se přece nezkazilo. - Já bych doporučil osolit střeně. Tak aby to mělo chuť masa, ale bylo to slané. Nepředpokládám že to budete skladovat v komoře po celý rok, jak lovec kožešin na Aljšce. Děláte to prakticky k okamžité konzumaci. Když to přesolíte, nebude se to dát jíst. Tak pozor!
 • Maso naložit sojovejch sajrajtů a tak! Čím víc tím lépe! - Pro mě hloupost. Chuť nebyla výrazně lepší od neochuceného masa. Spíš na opak. Možná je to tím že jsem se toho rozhodl opět použít méně. Ale myslím že kdyby to bylo více, byl by to hnus velebnosti!
 • Česneková pasta je základ! - Proč?? Nemusíte!
 • Maso musí být ultrakvalitní ze zdravotních důvodů! - Kdo to jak pozná? Stejně nevíte co kupujete. Dbejte ať maso vypadá čerstvě a zdravě. Víc pro to neuděláte.
 • Nesmí být prorostlé - Použil jsem lehce prorostlé - nic se nestalo v rámci týdenní konzumace. Jde o to že tuk by mohl žluknout. Velká ložiska vykrájet.
 • Doba sušení je přesně ... - Doba sušení je přesně až poznáte že je maso skutečně usušené. Proto doporučuji pro začátek někde kousek koupit, ať to poznáte.
 • Krájejte slabé plátky - Slabé ano. Ale milimetr? Pak to ještě válet? 3 mm klidně! Úměrně dlouho tomu budete sušit. Ale je se do čeho zakousnout.

sušička masa

Jaké použít maso? Já použil maso hovězí a kuřecí. Chvíli jsem okukoval pultík v tescu. Bohužel nejsem znalec masa, tak jsem nakonec zvolil dva plátky, balené v ochranné atmosféře. Taky jsem koupil maso kuřecí. Zjistil jsem že se z kuřecího masa dají udělat dobré křupky! Doporučuji, chutnalo všem betatesterům.

sušené kuřecí maso

Maso jsem naložil na několik způsobů. Kořenil, cibulil ... Zjistil jsem že maso je nejlepší slané a bez dochucení. Chucení začnu studovat až někdy později. Až bude obyčejné, bez chuti nuda. Ale pro začátek si ho udělejte klidně jen se solí! Zkazit se to nedá!

sušené hovězí maso navod

Jak jsem tedy postupoval?

 • Maso, kuřecí a hovězí jsem vybalil z obalů, umyl a rozprotřel do mrazáku na igeliťák.
 • Naostřil jsem nůž. Pořádně.
 • Počkal jsem až maso zmrzne. Né tolik aby bylo ůplně tvrdé jak kámen, ale na tolik aby bylo tvrdé akorát, že se dá krájet velmi ostrým nožem.
 • Maso jsem začal krájet na nachlazeném talíři na slabé plátky. Torchu vojeb, s trpělivostí se to dá!
 • Když jsem maso nakrájel, rozdělil jsme si to do několika talířů a různě ochutil.
 • Dal jsem na den do lednice.
 • Druhý den jsem připravil sušičku. Zmačkal jsem si do jednotlivých pater papír na pečení a položil na to špejle. Na vrch jsem rozložil maso. Jde o to aby se maso nedotýkalo plastu a mohlo schnout rovnoměrně.
 • Zapnul jsem sušičku a sušil celou noc. A něco na víc.
 • Druhý den jsem maso vyklepl na plech na pečící papír a dal do trouby na 75°C. Píšou asi 40 minut. Nevím kde na to přišli. Já to nechal asi dvě hodiny. Když to má zabít breberky, tak ať je jistota!

maso na váze

Poté bylo možno konzumovat! Maso se povedlo. Akorát ty kořeněné kousky pepřem byly ostré jako břitva. Tedy koření sedum pepřů rozhodně nebrat Foot in mouth

Je zajímavé, že z kilogramu zbylo 300 gramů. Na fotce jsem už něco ujedl :)

Budu rád, když se podělíte o vaše zážitky či recepty ze sušení masa.

Jak jsem sušil vepřovou panenku popsáno zde.

Komentáře

27
Obrázek uživatele MrPierc

To vypadá velice chutně, ale dělat by se mi to nechtělo. Sušené maso z obchodu se dá sehnat v supermarketech ? V jaké sekci ?

Obrázek uživatele MrPierc

Dnes jsem koupil v Tescu u salámů ve stojánku sušené balení hovězího za 50 Kč. Velice dobré ! Sušené maso bylo jemně slané a musel jsem hodně žvýkat. Sliny se tvořily a velice mi to chutnalo.

Obrázek uživatele Ládínek

Jsi na nejlepší cestě začít sušit doma :)

Obrázek uživatele Anonym

Dneska jsem zkusil tvuj recept na maso a dopadlo to bajecne.Ty spejle a zmackany papir to je fakt dobrej napad,moje chutove bunky ti dekujou.

Obrázek uživatele Tesman Pavel

Tak dneska jsem sehnal 1 kg hovězího za 199,-kč a mám to nasoleno. Zejtra to mrsknu do sušičky a nechám se překvapit. V pátek večer začíná šílená cesta po svejch 84 km a bude se hodit každej kousek masa který nebude vážit tolik jako za syrova. Hned jak se mě podaří tohle dílo dokonat určitě dám echo!

Obrázek uživatele Martin J.

Zdravím,

tvůj návod je super. Měl bych jenom jednu vytknutí. Maso by se mělo prvně zahřát v troubě nad 75°C po dobu 30-40 minut, až pak sušit (v troubě na 55-60 nebo sušičce). Proč? Pokud se prvně suší, tak si bakterie vytvoří rezistivitu na teplo a pak už není 100% jistota, že se zničí, i při 2 hodinovém saunění Wink. Jsou to potvory adabtabilní  Undecided Ikdyž v dnešním světě, kde balíčky s masem z obchoďáku by měly být otestovány. Jistota je jistota. Sušení zdar!

Obrázek uživatele Jája

Ahoj člověče, děkuji za super návod. Je to už pár let, co jsme si nechali naložit masíčko na sušení od jednoho souseda (Bulhara) do jeho tajný směsi a bylo to úplně super. Tehdy jsme ho sušili jen tak volně na vzduchu (na půdě) a představ si, že oni suší běžně špalíky vepřového ;-) - žádné milimetrové proužečky... Samozřejmě, že čím tenčí bude sušený díl, tím rychleji se usuší. A jak tak občas vzpomenu na tu sušenou dobrotu, zapátrala jsem na netu, jak si maso na sušení připravit doma svépomocí a ejhle, narazím zrovna na tuhle stránku - super. Až a jestli se mi to povede, určitě sem ještě připspěju. Děkuji moc a všem přeji doboru chuť.

Obrázek uživatele Ládínek

Přeji hodně štěstí!

Obrázek uživatele teď to mlsám, pro začátečníka:

kupte si 2 pulkilové panenky, maso je to dražší ale na tohle jedinečné. cca 190 kč/kg. k nákupu přidáte hrubě zrnitou sůl a barevný pepř-nejlépe celý! když si ho totiž roztlučete v utěrce kladivkem až doma, je čerstvý a aromatičtější.

a hurá domů!

panenku jen opláchneme a obalíme v pepři. Pořádně, a na tom záleží, obalíme v soli a zabalíme jednotlivé kousky naložené v pepři a soli do utěrek. hotovo. vložíme do ledničky. Pod tyhle dvě zabalené utěrkové šišky je lépe dát misku nebo nějaký tác. Maso totiž jak jím prochází postupně od povrchu ke středu sůl, ztrácí vodu a ta, vytlačována solí a dokonalou chutí a vůní pepře, musí někam odkapat.

Během procesu můžeme po týdnu vyměnit utěrku za suchou, a přidat sůl, ale není to nutné.

A teď to nejlepší! Za MĚSÍC se na to můžeme vrhnout.

Jedná se o nejstarší a nejjednodužší způsob konzervace a upravy masa. maso je konzervované solí, prakticky vysušené-i bez sušičky, a může vyset ve špajzu, no, hodně dlouho.

Obrázek uživatele Ládínek

Super nápad! Fotka by nebyla? Řekl bych že na svátky otestuji. Nicméně asi to nebude totožné jak sušené plátky, to jsou prakticky chipsy. Tohle bude normálně měkké i usušené, ne?

Obrázek uživatele Roman

Toto je dobrej recept.

Stačí 14 dní v ledničce.

Obrázek uživatele [user:name]

ahoj narazila jsem na tuhle stránku, když jsem koukala jak by se něco dalo nasušit. Zkušenosti nemám, ale jeden námořník mi říkal že suší ryby tak že do nich nožem otiskne kostičky nasolí je a nechá je na slunci vysušit, nedokázala jsem si to představit a ještě to nezkoušela tak snad brzy najdu čas na vyzkoušení vašeho receptu. Jen se bojím těch breberek tasevnice, škrkavky, svalovec a chlamide jsou potvory  :(

Obrázek uživatele [user:name]

asi nejlepší návod na domácí výrobu sušeného masa na googlu. thx

Obrázek uživatele JayP

Ahoj pane, chválím Ti návod! K podobným poznatkům jsem také došel, bohužel po vlastní ose, takže jsem se nevyhnul i několika slepýcm uličkám:-) Sice si více potrpím na ty sojové sajrajty, ale na přírodno pouze s malým množstvím soli to také bylo dobré.

Osobně bych, stejně jako kolega sušič výše, radil maso nejdřív zahřát v troubě na těch 75. Na am. stránkách jsem se dočetl, že stačí tak 15 minut, pak by měly být breberky co rády hovězí mrtvé. Taky jsem tam někde viděl, že při použití jiných mas (vepřové, drůbež nebo ryby) se musí použít jiný postup přípravy na sušení - např. vepřové by se mělo nejdřív uvařit, aby to bylo 100% čisté, kuřecí je ještě náchylnější a ryby by se i po usušení měly stejně přidávat jen do jídel, která stejně ještě projdou varem (prášek do polévky apod.) Nechci strašit, vepřové jsem zkoušel (bez uvaření), ale nějak mi to pustilo moc šťávy a nebylo to ono, takže zůstanu věrný hovězímu...

Jinak k tomu receptu s vepřovou panenkou - určitě doporučuju, je to také dobré. Poprvé jsem recept viděl v tom pořadu S italem v kuchyni. Já osobně marinuju v 0,5 kg hnědého cukru a 0,75 kg hrubé soli. Panenku předtím odblaním (he he) a pak obalím pouze v provensálském koření, i když pepř může být ok. Ital tam měl něco moc složitého, na to jsem se vybodl. Pak směs cukru a soli rozprostřu na utěrce, zabalím i s panenkou a svážu jako když se udí maso. Za týden vyměním utěrku (směs nechám) a za další týden už krájím.

Teď se chystám na Biltong, tak uvidíme! Přeju mnoho úspěchů! JayP

Obrázek uživatele Ládínek

Tak mi to dneska nedalo a udelal jsem si taky 600g panenky. Tak jsem zvedav jak to dopadne! Pak dam vedet!

Kazdopadne to nebude to same jako kdyz se to susi v troube. Nebudou chipsy nybrz salam :(

Jo itala jsem si nasel a rikaly tam 15 dni...

Obrázek uživatele Ládínek

Jak jsem udělal panenku: http://www.ladinek.com/node/5308

Obrázek uživatele [user:name]

Nemuže to vepřové být po 15-ti dnech ještě málo proleželé?

Zdá se mi to dost málo a šlo by to i zjiné části?Nebo jen z panenky,díky za reakce!(i když můj příspěvek se netýká původního článku...)

Obrázek uživatele Tomáš Vyhnálek

Přijďe se podělit o zkušenosti se sušením masa na:

https://www.facebook.com/groups/723855234316885/

Obrázek uživatele Libor Vítek

Zdravím, díky Ládínku za Tvůj postup, který mi hodně pomohl do začátku. Svůj mírně modifikovaný proces sušení masa prezentuji zde:

http://mojerc.wz.cz/suseni_masa.html

Snad to pomůže někomu dalšímu, podobně jako mně pomohl Tvůj návod.

Sušení zdar!

Obrázek uživatele Michal

Dobry den 

Chci se jen zeptat kdyz se to soli a dava do lednice kolik soli jste zhruba na to maso pouzili soli? Dekuji za odpoved.

Obrázek uživatele Inka

Obrázek uživatele Šárka

Super, díky za sdílení :-)

Obrázek uživatele Anastazia

Dělám sušené maso dost často. Chutná celé rodině. My používáme teda infra sušičku yden a je to fakt dobrota. 

Obrázek uživatele Lopaťák

Děkuji za poznatky. Jen mi nedá spát jedna věc...když dám do sušičky pečící papír a tím velmi omezím proudění vzduchu, není to kontraproduktivní?

Díky.

Obrázek uživatele Ládínek

Samozřejmě, ale záleží na typu, ta na fotkách je byla dost nevhodná, do lepší kde vzduch proudí i skrz podlážky je lepší samozřejmě nic nedávat.

Obrázek uživatele Iva

Je vhodná tato sušička https://www.susicka.cz/infracervena-susicka-yden-ci-ir-d5-darek-a-doprava-zdarma-P5624f76d362ab/ na sušení masa?

Obrázek uživatele Ládínek

Infra sušičky vůbec neznám, takže nevím... Obrátil bych se na prodejce. Jestli potvrdí že je to OK, tak bych jí vzal v eshopu a zkusil. Když by OK nebyla, tak bych jí vrátil...

Přidat komentář