Sušená vepřová panenka

Jak usušit vepřovéPřed časem jsem udělal krátký článek o sušení masa teplým vzduchem, kteý vyvolal celkem ohlas. Několik lidí mi psalo, že suší maso v soli. Také mi to nedalo a zkusil jsem to. Proto se chci s váma podělit o moje postřehy. Nejen kladné ale i záporné. Nebo kde jsem udělal chybu. A protože považuji sušení masa považuji za velice zajímavou úpravu, a zpestření jídelníčku, byl bych rád kdyby se nám časem povedlo vypracovat postup, jak co nejlépe, nejchutněji a nebezpečněji sušit maso doma! Proto budu rád za vaše další postřehy!

Inspirací pro postup mi bylo video zmíněné v komentáři z minulého článku od Emanuela Ridi, tedy itala v kuchyni, kterého sice všeobecně nemám rád, ale zdokumentované to má hezky. Video najdete na adrese http://www.sitalemvkuchyni.cz/recept/Filetto-di-maiale-marinato a nebo jsem ho reuploadnul z důvodu archvace pro případ zrušení italova webu na youtube, tak se na něj můžete mrknout níže!

A protože vaření začíná nákupem, vyrazil jsem nakupovat do nejbižšího obchoďáku. Chtěl jsem koupit pepř, cukr, hrubozrnou sůl a 1kg panenky. Bohužel hrubozrnou sůl neměli. Vepřové panenky měli jen malé, tedy 300g na kus, vzal jsem tedy 3ks. Na konec jsem připravil jen dvě a jednu jsme snědli normálně... Zpětně vidím největší problém v té soli.

 • Připravil jsem si panenky. Tzn odblanil, i když byly celkem v pohodě. Příště si myslím bych je zkusil nechat. Proč něco vyhazovat?
 • Nadrtil jsem si pepř v utěrce.

Příprava vepřové panenky na sušení

 • Panenku jsem omyl a obalil do drceného pepře. Moc jsem ji nešetřil když něco dělám tak pořádně Usmívající se Pepř na panence pěkně držel, tedy pohoda.

Maso obalené pepřem

 • Připravil jsem si směs cukru a soli zhruba v poměru jedna k jedné. Připravil jsem si to na utěrku, abych to mohl rovnou zabalit.

panenka

 • Panenku jsem začal pěkně zabalovat, aby byla směs pravidelně rozprostřena. Nebylo to nic snadného ale dá se to!

sušení masa

Balení panenky do směsi

 • A konečně jsem mohl panenku ovázat motouzem. Myslím že se celkem povedla!

Zabalená vepřová panenka

 • Nyní jsem začal připravovat druhou. Na ní jsem použil méně pepře ale zase jsem na ní použil kako. Proč by né, že?

Nyní jsem použil kakao

 • Obě panenky jsem si dal na talíř. Vypodložil jsem je dřívky která jsem měl náhodně po ruce. Nyní když z nich bude něco vytékat, nebudou se v tom moje krásné panenky válet. A je to, panenky jsou připravené k několika týdenímu odpočinku...

Maso je připravené k sušení

 • Již druhý den je vidět že se maso potí. To je dobré znamení, protože se suší Smějící se

sušené vepřové

sušené vepřové

 • Po několika dnech jsem byl s panenkou vyhozen z domu že prej smrdí. Nevím, nic jsem necítil... Ale co, panenka si udělala výlet do Prahy a odpoledne jsem ji ubytoval v lednici v práci. Tam se měla panenka o poznání lépe. Níže vidíte jak vypadala v době stěhování.

Jak usušit vepřové

sušené vepřové

 • Po třech týdnech jsem to nevydržel a jednu panenku odvezl domů ke konzumaci. Byla propocená že by se dala ždímat.

sušené maso

 • Maso jsem vybalil, očistil. Poté jsem ho dal asi na hoďku do trouby na 80°C proti hubení škůdců. Poté jsem maso nakrájel a ochutnal...

sušené vepřové

sušené vepřové

sušené vepřové

Co říci závěrem?

 • Maso si myslím bylo připraveno po třech týdnech. Druhé mám ještě naloženo. Nechám ho tam třeba pět týdnů, jak bude vypadat.
 • Maso je šíleně slané. Samotné ho jíst moc nemohu. Ale k pivu si myslím ideální pochutina. Slanost jsem si asi zavinil sám příliš jemnou solí. Nebo ne?
 • Opět si myslím že kořenění není potřeba. Proč si nevychutnat přirozenou kvalitního chuť masa?
 • Příště seženu panenku větší. Myslím si že byly zbytečně malé...
 • Maso chutná skutečně jak upečené. S tím že ho můžete válet doma a nezkazí se...
 • Vzhledem k slanosti asi není úprava v troubě nutná...

Doufám že jsem někomu pomohl. Jesli máte nápad jak něco zlepšit v mém postupu napište, ať to mohu příště napravit.

Až otevřu druhé maso, dám vědět, jak dopadlo! Druhé vezmu někam k pivu, až bude příležitost.

Komentáře

5
Obrázek uživatele ax

Torchu pozdě ale mělo to být v soli, tak 12h, pak otřít obalit v pepři a pak zabalit do utěrky a nechat 3 týdny v chladu. :-)

Obrázek uživatele tuzka

Jak dopadla druhá princezna? Jak píše AX, mě teda přijde blbost tu sůl po 12 hodinách vyhodit, potom už to nemá co vysoušet, nebo se pletu?

Obrázek uživatele Tominakasi

AHoj, panenku jsem zkoušel taky. Její váha byla kolem 300g .Omyl jsem jí,kompletně obalil v mořské soli (ta je na sušení masa nejlepší) a nechal 4 hodiny při pokojové teplotě a pak asi 20hodin v lednici. Následně jsem jí rozbalil omyl a dal sušit do průvanové sušičky na 10dní. Po vyndání a otestování byla přesolená. Vidím problém v době kontaktu masa a soli. Zkusim teď 4 různé časy naložení kusů masa. Důležité je dle mého názoru vychytat hmotnost masa/čas naložení .To je jedinné co se dá měnit. Maso by prostě mělo být obalené celé.

TYP: Místo utěrky používám obvaz (gázu) Více dýchá.

Obrázek uživatele Ládínek

Ahoj, dej vědět jak jsi dopadl! Díky!

Obrázek uživatele Loft Man

Looks delicious - Loft Man

Přidat komentář